Aalborg: tag elevatoren til middelalderen og hør træerne synge
Under Aalborgs gågade ligger ruinerne af et middelalderkloster, i en park spiller træerne musik, og fem minutters sejlads væk venter en lille ø med fugleliv og fredelige stier. Aalborg er fyldt med oplevelser, der ligger kun en kort køretur fra dit sommerhus i Nordjylland.
Tre meter under Aalborgs gågade ligger ruinerne af et middelalderkloster. Et andet sted i Aalborg spiller træerne musik, og blot fem minutters sejlads væk venter en lille ø med fugleliv og fredelige stier. Aalborg rummer oplevelser, der er svære at gætte sig til fra et almindeligt bykort, og de er alle sammen nemme at nå, når du holder ferie i et sommerhus i Nordjylland.
Midt i Aalborgs travle handelsliv står en elevator, der ikke ligner indgangen til en af byens mest interessante seværdigheder. På den ene side ligger butikker og mennesker med indkøbsposer. På den anden side fortsætter gågaden som enhver anden gågade. Men tager du elevatoren ned, lander du i middelalderen. Under Algade ligger nemlig resterne af et gammelt kloster, som gennem århundreder var forsvundet under den moderne by. Og det er kun begyndelsen.
Aalborgs middelalderkloster under gågaden
Gråbrødrekloster Museet ligger omkring tre meter under Algade, lige ved stormagasinet Salling. Her lå fra 1240'erne et kloster, som tilhørte franciskanerordenen, også kendt som gråbrødrene. Munkene levede enkelt, prædikede og var afhængige af almisser fra byens borgere. Placeringen var ikke tilfældig. Dengang var området tæt på havnen og en af Aalborgs vigtigste færdselsårer.
Klosteret blev nedlagt i 1530, og med tiden forsvandt bygningerne. Først under arkæologiske udgravninger dukkede resterne op igen. I dag kan du gå mellem fundamenter og gamle murrester, se grave og skeletter fra kirkegården og studere genstande fra middelalderens Aalborg. Men udgravningerne afslørede også noget ældre. Allerede i begyndelsen af 900-tallet lå der en markedsplads i området. Senere kom kirker, byhuse og til sidst klosteret. Det er flere lag af Aalborgs historie samlet under én gågade.
Museet er en oplagt aktivitet, hvis vejret driver forbi på ferien. Det er indendørs, og du bestemmer selv tempoet, så både store og små kan komme med. Tag dig tid til at læse om livet i klosteret, og lad fantasien køre, når du står mellem murrester, der har ligget skjult i århundreder. Er du i Aalborg i efterårsferien eller på en grå vinterdag, er det en af de mest hyggelige måder at få historien tæt på.
De syngende træer i Kildeparken i Aalborg
Efter besøget under jorden kan du fortsætte til Kildeparken tæt ved Aalborg Kongres & Kultur Center. Her har internationale kunstnere gennem årene plantet træer til minde om deres optrædener i byen. Traditionen begyndte i 1987, da Cliff Richard plantede det første træ. Siden er mange kendte navne kommet til, blandt andre Sting, Elton John og Stevie Wonder.
Men træerne er mere end levende minder. Ved de syngende træer står standere med knapper. Trykker du på en, strømmer en smagsprøve på kunstnerens musik ud i parken. Pludselig står du mellem græsplæner og gamle træer og vælger, hvilket hit der skal spille. Det er en herligt særpræget idé, især hvis børnene opdager, at de kan være parkens discjockeys. Parken er i øvrigt et behageligt sted at tage en pause, før turen fortsætter, og her er der god plads til både madpakke og hundeluft, hvis du holder ferie med hund.
Fem minutter fra Aalborg til Egholm
Aalborg har endnu en overraskelse, som mange besøgende overser. I den vestlige del af byen kan du gå ombord på Egholmfærgen. Efter cirka fem minutter på Limfjorden er du fremme på øen Egholm. Her er der hverken butiksstrøg eller storbytrafik, men åbne landskaber, små veje og vandrestier. Fra øen kan du stadig se Aalborg på den anden side af vandet, men lydene er nogle helt andre.
Du kan følge stierne, kigge efter fugle og opleve Limfjorden fra en roligere side. Kontrasten bliver særlig tydelig, når du ser tilbage mod byen: Der ligger den, tæt på og føles alligevel langt væk. Er du til gåture i naturen, kan Egholm sagtens være en del af en mere aktiv vandreferie i Nordjylland, hvor du blander byoplevelser med frisk luft og vid himmel.
Aalborgs havnefront, kunst og arkitektur
Selvfølgelig er der også meget at opleve ved Aalborgs moderne havnefront. Utzon Center er Jørn Utzons sidste byggeri med fokus på arkitektur, design og fremtidens byggeri, og Musikkens Hus er et ikonisk koncerthus ved Limfjorden med Aalborg Symfoniorkester og internationale koncerter. Nordkraft er et tidligere kraftværk, der i dag er kulturhus med teater, biograf, udstillinger og Danmarks højeste klatrevæg. Fra Aalborgtårnet er der udsigt over byen og fjorden, og KUNSTEN Museum of Modern Art huser international og dansk kunst i en bygning tegnet af Alvar Aalto.
Havnefronten er omdannet fra industri til promenade, caféer og kulturhuse, så det er let at kombinere museer og kultur med en pause i solen eller en kop kaffe ved vandet. Vestre Fjordpark ligger tæt på centrum og er gratis og åben hele året, med mulighed for badning i Limfjorden, kajak, sejlads og afslapning på træbadebroer. Og vil du have mad fra mange lande på ét sted, samler Aalborg Street Food, The Lighthouse, retter fra hele verden i en tidligere møbelfabrik.
Den gamle bydel, street art og Lindholm Høje
I Aalborgs gamle bydel kan du gå gennem snævre gader med huse fra 1600-tallet, forbi Jens Bangs Stenhus og Vor Frue Kirke. Byen har desuden over 50 store street art-værker, så en gåtur gennem Aalborg kan let blive en lille kunstrute, hvor du pludselig støder på farverige facader og overraskende motiver rundt om hjørnet.
Lidt uden for centrum ligger Lindholm Høje, en af Skandinaviens vigtigste jernalder- og vikingetidslokaliteter med gravhøje, stensætninger og museum. Her kan du gå rundt mellem gamle gravpladser med udsigt over landskabet og få fornemmelsen af, hvor langt Aalborgs historie rækker tilbage, langt før klosteret kom til. Og er børnene med, er Aalborg Zoo byens mest besøgte attraktion, kendt blandt andet for isbjørnefamilien.
Aalborg året rundt
Aalborg byder på noget hele året. Om sommeren er der havnefront, Vestre Fjordpark og Egholm. Om efteråret og vinteren passer museerne, Nordkraft og de hyggelige caféer perfekt, når vejret er koldere, og tiden i sommerhuset skal veksle mellem hygge derhjemme og små udflugter. Hvis du vælger sommerferien, kan du tage en strandtur om formiddagen og gå på opdagelse i byen om eftermiddagen, uden at skulle pakke kufferten om.
Sommerhus i Nordjylland tæt på Aalborg
Holder du ferie i sommerhus ved Hals, Hou, Blokhus eller andre steder i Nordjylland, giver Aalborg mulighed for at bytte en stranddag ud med middelalder, musik og natur. Det mest overraskende er måske, hvor lidt du behøver bevæge dig for at skifte mellem vidt forskellige verdener: Fra et kloster under jorden til en stille ø i Limfjorden, på samme dag.
Og vil du udvide turen, ligger der flere gode mål i nærheden. Kombinér Aalborg med en dag i Frederikshavn eller en tur mod Skagen, som er blandt Nordjyllands mest besøgte steder. Drømmer du om udsigt, kan du finde et sommerhus med havudsigt. Hos Sol og Strand udlejer og sælger vi sommerhuse i Nordjylland, så uanset om du leder efter ugens ferie eller et sted at vende tilbage til år efter år, kan du finde dit næste udgangspunkt her.
Praktisk information
Gråbrødrekloster Museet har adgang via elevatoren i Algade 19 ved Salling. De Syngende Træer ligger i Kildeparken nær Aalborg Kongres & Kultur Center. Egholmfærgen afgår fra Aalborg Vestby, og overfarten tager omkring fem minutter. Se aktuelle åbningstider og sejlplan, før du tager af sted.