Loppemarked i Havneby på Rømø
Loppemarked i Havneby på Rømø

Hver søndag bliver Vestergade i Havneby til et hav af boder

Fra påske og frem til efterårets uge 42 samles kræmmere og loppejægere hver søndag på Vestergade 1 i Havneby, når MEGA Loppemarked slår boderne op. Her kan du gå på jagt efter gode fund midt i Rømøs afslappede feriestemning – og gøre det til en fast del af søndagsformiddagen, uanset om du bor i sommerhus for en uge eller en hel sæson.

Hver søndag fra påske og frem til og med uge 42 fyldes Vestergade 1 i Havneby med boder, når MEGA Loppemarked holder åbent. I 2026 løber sæsonen fra Skærtorsdag den 2. april til søndag den 18. oktober, hvilket giver hele 29 søndage plus Skærtorsdag med mulighed for at gå på jagt blandt loppefund. Markedet holder åbent fra klokken 9 til 15, så der er god tid til at gå en runde, inden dagen fortsætter et andet sted på øen.

Det er den slags marked, hvor man aldrig helt ved, hvad man render ind i – gamle møbler, brugte cykler, vintage service eller den helt rigtige hobbyting til samlingen derhjemme. For mange feriegæster på Rømø er søndagsturen til loppemarkedet blevet en fast tradition, der giver ferien et pusterum fra strand og klitter, samtidig med at man kommer tæt på det lokale liv i Havneby.

Havneby: mere end blot loppemarked

Havneby er i forvejen kendt som Rømøs travle havneby med færgeforbindelse til Sylt, og markedet ligger i naturlig forlængelse af det liv, der i forvejen er i byen. Efter en tur mellem boderne kan man nemt fortsætte til havnen, hvor fiskekuttere ligger side om side med lystbåde, eller finde en af de lokale caféer til en pause i solen.

Kombinér loppemarkedet med ferie i sommerhus på Rømø

Bor du i sommerhus på Rømø, er der sjældent langt til Havneby, uanset hvor på øen du har lagt dig til rette. Vælger du et hus tæt på Havneby selv, kan søndagsmarkedet nemt blive en fast del af ugeplanen. Har du samtidig lyst til en dag ved vandet, ligger den brede Rømø Strand kun kort afstand fra byen, mens et besøg ved Vadehavssiden af Rømø giver et helt andet, roligere naturoplevelse.

Praktisk information

MEGA Loppemarked i Havneby på Rømø afholdes hver søndag fra påske til og med uge 42. I 2026 løber sæsonen fra Skærtorsdag den 2. april til søndag den 18. oktober, med åbningstid fra klokken 9 til 15.

Du kan se flere oplysninger her: https://romolokalrad.dk/event/loppemarked/2026-05-17/

Har vi fundet dit næste sommerhus på Rømø?