Tip en ven

Gjerrild, sommerhus 51-3021

Sommerhus_i_Gjerrild_51-3021
 Foto 1 / 12

Lejepris

Ankomst kl. 16,
Vis kalender
Afrejse kl. 10,
Vis kalender
Prisen bliver vist når I vælger en ledig periode. Første ledige uge er med ankomst d. 5 maj 2012
 
Særklasse Info
kategori

Husbeskrivelse

Havudsigt  • Vandafstand: 50 m  • Sauna  • Brændeovn

Ved en af Djurslands mest børnevenlige og bedste strande finder man denne "perle" af et rigtigt sommerhus, beliggende kun 50 m fra vandet og tæt på skønt skovområde. Huset er originalt norsk bjælkehus, bygget i 1985 og beliggende på en 1200 m2 stor naturgrund med 118 m2 terrasse, hvoraf en del er overdækket med glas, så man altid kan finde læ for vinden og skygge for solen, men samtidig også nyde den helt unikke havudsigt. Terrassen er veludstyret med havemøbler, parasol og et fast spisehjørne. Huset indeholder en rigtig dejlig og velmøbleret stue med brændeovn, TV med parabol (digital) og stereoanlæg med CD-afspiller. Dejlig veludstyret køkken med mikrobølgeovn, komfur med keramiske kogeplader, varmluftovn og opvaskemaskine.

Der er to soveværelser som er udstyret med allergivenligt sengetøj; 1 med dobbeltseng samt et med 4 køjepladser. Endvidere er der et dejligt badeværelse med bruseniche. Til huset hører også anneks med sauna, vaskemaskine og solarium. Der er desuden adgang til udendørs bruser og til børnene er der sandkasse. Huset er beliggende centralt for mange af Djurslands turistattraktioner, bl.a. Kattegatcentret i Grenaa, Djurs Sommerland, Randers Regnskov, Landbrugsmuseet Gl. Estrup samt de mange forlystelser Bønnerup Havn kan byde på sommeren igennem. Der er rigtig gode fiskemuligheder ved bl.a. Karlby Klint.

 

Fakta

Huset
  • 2 soverum Soverum
  • Boligareal: 77 m2
  • 6 sovepladser
  • Byggeår: 1985
  • 1 toilet
  • Renoveret: Nej Renoveret
  • Brændeovn
  • Grundareal: 1200 m2
  • Husdyr ikke tilladt
 
Karakterer
På en skala fra 1 til 5 (5 er bedst).
  • Opholdsrum: 2,5
  • Senge: 3,0
  • Spiseafdeling: 2,5
  • Udstyr generelt: 2,5
  • Badeværelse(r): 2,0
  • Vægge og lofter: 3,0
  • Køkken: 2,5
  • Gulve: 3,0
  • Køkkenudstyr: 3,0
  • Udvendig: 3,5
 
Afstande
  • Hav: 50 m
  • Indkøb: 700 m
  • Havudsigt fra huset
Hårde hvidevarer
  • Vaskemaskine: Ja
  • Fryser: Nej
  • Opvaskemaskine: Ja
  • Tørretumbler: Nej
  • Mikrobølgeovn: Ja
  • Kogeplader: Ja, 4 stk.
  • Ovn: Ja
 
Multimedier
  • TV: Ja, 1 stk.
  • Internet: Nej
  • TV-kanaler: -
  • Spillekonsol: Nej
  • Parabol: Digital
  • Telefon: Nej
  • DVD: Nej
 
Wellness
  • Swimmingpool: Nej
  • Spa: Nej
  • Sauna: Ja
  • Solarium: Ja
  • Dampkabine: Nej
 
 

Andre sommerhuse med

Opvaskemaskine • Vaskemaskine • Kort afstand til vand • Brændeovn
Huskeliste
 

Giv feedback

Fandt I de ønskede oplysninger, eller mangler I nogle informationer? Jeres feedback er vigtig for os - vi bruger den til at gøre alt omkring jeres ferie bedre.
Ønsker I et svar på jeres feedback?
Ja, på e-mail
Nej